The Field

This is the start list of riders and reserves for that 2015 National 25.

Number Title Name Club Age Cat. Start Time
1 Mr Richard Hutt Harp RC D 7.01
2 Mr Jonathan Hobby North Hampshire RC C 7.02
3 Mr Jeff Roberts High Wycombe CC C 7.03
4 Mr Mark Brambleby Northover Vets B 7.04
5 Mr James Churchard Reading CC 7.05
6 Mr Andrew Warby RST Sport/Aero-Coach 7.06
7 Mr Paul Granger Fairly United CT C 7.07
8 Mr Robert Gibbons Hinckley CRC A 7.08
9 Mr David Clarke Team Velovelocity.co.uk A 7.09
10 Dr B Xavier Disley RST Sport/Aero-Coach 7.10
11 Mr John Pilgrim Witham Wheelers 7.11
12 Mr John Swindells Iceni Velo A 7.12
13 Mr Gerry McGarr Gloucester City CC E 7.13
14 Mr Jack Sears Team Velovelocity.co.uk 7.14
15 Mr Jack O'Neill Mike Vaughan Cycles 7.15
16 Mr Andrew Clarke Mid Shropshire Wheelers D 7.16
17 Mr Martin Winter Twickenham CC C 7.17
18 Mr Brindley Taylor Crawley Wheelers 7.18
19 Mr Marc Fairclough Leicester Forest CC 7.19
20 Mr Tim Childs Westerley Cycling Club C 7.20
21 Mr Andrew Barnes Hillingdon CC C 7.21
22 Mr Stephen Morrell High Wycombe CC B 7.22
23 Mr Andrew Hastings Richardsons - Trek RT 7.23
24 Mr Mathew Eley Ely   District CC 7.24
25 Mr David Webborn London Dynamo 7.25
26 Mr Alan Holmes Paisley Velo Race Team - SCU 7.26
27 Mr Alexander Foster Border City Whs CC 7.27
28 Mr Jake Hollins University of Bath Cycling Club 7.28
29 Mr Peter Oliver Fairly United Cycling Team C 7.29
30 Mr Mike Appleyard Lancashire RC B 7.30
31 Mr Paul Byford Crawley Wheelers B 7.31
32 Mr Phil Watts North Hampshire RC D 7.32
33 Mr Simon Drewett Fairly United Cycling Team B 7.33
34 Mr Cameron Campbell Army Cycling Union B 7.34
35 Mr Richard Gifford In-Gear Quickvit Trainsharp RT C 7.35
36 Mr Elliot Maynard Media Velo / Dynamic Rides 7.36
37 Mr David Pollard In-Gear Quickvit Trainsharp RT D 7.37
38 Mr David Kingsbury High Wycombe CC 7.38
39 Mr Chris Nicholls Regents Park Rouleurs 7.39
40 Mr Chris Pearce Team Velovelocity.co.uk 7.40
41 Mr Stuart Stow Twickenham CC C 7.41
42 Mr Peter Harding Chelmer CC 7.42
43 Mr Jason Burrill Peterborough CC 7.44
44 Dr David Harding Chelmer CC 7.43
45 Mr Sebastian Dickson Thanet RC 7.45
46 Mr Paul Holdsworth Hounslow   District Whs C 7.46
47 Dr Andy Whale CC Ashwell 7.47
48 Mr Ashley Cox CC Luton 7.48
49 Mr Martin Jones Team Salesengine.co.uk A 7.49
50 Mr tony ball Team Swift B 7.50
51 Mr Scott Holmes Hillingdon CC C 7.51
52 Mr Russell Jelly Mapperley CC 7.52
53 Mr Conall Yates In-Gear Quickvit Trainsharp RT 7.53
54 Mr Stephen Biddulph Born to Bike - Bridgtown Cycles A 7.54
55 Mr Robert Gilmour Hounslow   District Whs E 7.55
56 Mr Paul Jones Severn Valley Cycles 7.56
57 Mr Malcolm Rose Oxonian CC 7.57
58 Mr Nev Martin Adept Precision RT D 7.58
59 Mr James Rix Crawley Wheelers 7.59
60 Dr Tim Cartwright Newbury RC 8.00
61 Mr Joe Gorman Full Gas Racing Team 8.01
62 Mr Alexander Royle Army Cycling Union 8.02
63 Mr Gavin Tillson Oxonian CC A 8.03
64 Mr Angus Macinnes RAF CA C 8.04
65 Mr Christopher Fennell Banks/Catford CC Equipe 8.05
66 Mr James Long Bishop's Stortford CC 8.06
67 Mr Matthew Rowley Oxonian CC B 8.07
68 Mr Mark Newton Elite Cycling B 8.08
69 Mr Marc Clothier South Downs Bikes 8.09
70 Mr James Perkins Team Zenith - GC Cycling 8.10
71 Mr Geoff Powell High Wycombe CC C 8.11
72 Mr Tejvan Pettinger Sri Chinmoy Cycling Team 8.12
73 Mr Peter Tadros In-Gear Quickvit Trainsharp RT B 8.13
74 Mr Simon Mcnamara South Downs Bikes A 8.14
75 Mr Simon Norman Arbis-Colbert Cycles RT A 8.15
76 Mr Ian Greenstreet Newbury RC C 8.16
77 Mr Tom Ward Team Echelon - Rotor 8.17
78 Mr Chris Mcnamara Pedal Heaven A 8.18
79 Mr Tim Ashton Royal Sutton CC 8.19
80 Mr Ryan Perry Langdale Lightweights R T 8.20
81 Mr David Watson Coventry RC B 8.21
82 Mr Ian Guilor Mapperley CC B 8.22
83 Mr Keith Lea Paceline RT B 8.23
84 Mr Liam Maybank Twickenham CC A 8.24
85 Mr Richard Harrison Didcot Phoenix CC 8.25
86 Mr James Boyman Farnham RC 8.26
87 Mr Joshua Williams Revolutions Racing 8.27
88 Mr David Woodhouse CC Ashwell 8.28
89 Mr Robert West RST Sport/Aero-Coach A 8.29
90 Mr Jonathan Wears Team Jewson - MI Racing 8.30
91 Mr David Ellis Mapperley CC B 8.31
92 Mr John Dewey Dorking CC 8.32
93 Mr Jonathan Parker PMR @ Toachim House A 8.33
94 Mr Billy Oliver Nopinz 8.34
95 Mr Mark Holton www.drag2zero.com 8.35
96 Mr David Crawley Fibrax-Wrexham RC 8.36
97 Mr Daniel Northover Finsbury Park CC 8.37
98 Mr Mark Jones www.drag2zero.com A 8.38
99 Mr Colin Ward Essex Roads CC 8.39
100 Mr Scott Burns Manchester Wheelers Club 8.40
101 mr Adam Gascoigne Pedal Power Loughborough 8.41
102 Mr Matt Sinclair Lutterworth Cycle Cente RT 8.42
103 Mr Ben Anstie 73 Degrees Bicycles 8.43
104 Mr Lee Tunnicliffe Clay Cross RT 8.44
105 Mr Jason Bouttell Team Velovelocity.co.uk 8.45
106 Mr Peter Lawrence Team Swift A 8.46
107 Mr Nick English Banjo Cycles.com 8.47
108 Mr Dan Evans Team Elite/Paul Bethall Electrical 8.48
109 Mr Kevin Tye VeloRefined Aerosmiths C 8.49
110 Mr Alastair Wareham Team Swift 8.50
112 Mr Brett Harwood Terry Wright Cycles RC 8.52
114 Mr Adam Topham High Wycombe CC B 8.54
116 Mr Phil Brown Twickenham CC B 8.56
118 Mr Matthew Smith Team Velovelocity.co.uk 8.58
120 Mr Matt Clinton Mike Vaughan Cycles 9.00
122 Mr Rob Sharland Paceline RT 9.02
124 Mr Andy Jackson Team Swift 9.04
126 Mr Kieron Davies www.drag2zero.com 9.06
128 Mr Steve Irwin North Lancs RC A 9.08
130 Mr Matthew Bottrill www.drag2zero.com 9.10
Reserves
131 Mr Paul Sexton VC Norwich
132 Mr Tim Wilcock Tyneside Vagabonds
133 Mr Nathan Gosling Phian Racing - SCU
134 Mr Jason Hales Oxford City RC
135 Mr John Murphy Gloucester City H
136 Mr Murray Kirton A5 Rangers G
137 Mr John Froud Festival RC H
138 Mr Jonathan Ellis Royal Sutton CC
139 Mr Andrew Murray Team Corridori C
140 Mr Neil Morris Didcot Phoenix CC B
141 Mr Marc Preece RAF CA A
142 Mr Richard Bennett Newbury RC B

Sponsors